Niewątpliwą nowością podatkową tego roku jest jeden ogólnopolski urząd skarbowy, pod który podlegać zaczęli najwięksi podatnicy. Poza tym w wyniku reorganizacji mamy teraz 19 wyspecjalizowanych wojewódzkich urzędów skarbowych, w tym po dwa w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim.
Na czym polegają zmiany?
Po pierwsze, obsługa ok. 3 tyś. największych podmiotów o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym od stycznia br. znajduje się w kompetencji Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.
Zgodnie z rozporządzeniem są to:
- spółki giełdowe;
- krajowe zakłady ubezpieczeń i krajowe zakłady reasekuracji;
- podatkowe grupy kapitałowe i spółki wchodzące w skład podatkowych grup kapitałowych;
- Narodowy Bank Polski;
- banki krajowe, państwowe i hipoteczne;
- osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które w ramach działalności gospodarczej w roku podatkowym osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług przekraczających 50 mln euro – z wyłączeniem podatników i płatników prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej.
Po drugie, znacznie obniżony (z 5 do 3 mln euro) został próg przychodów, od wysokości których firmy zmienić muszą urząd na wyspecjalizowany. Do tej grupy podatników aktualnie należą m.in.:
- banki spółdzielcze i spółdzielcze kasy oszczędnościowo kredytowe;
- jednostki samorządu terytorialnego;
- osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które w ramach działalności gospodarczej w roku podatkowym osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług przekroczył kwotę 3 mln euro, ale nie przekroczył kwoty 50 mln euro – z wyłączaniem podatników i płatników prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej.
Wysokość osiągniętych przychodów w celu określenia właściwego urzędu skarbowego określa się na podstawie danych z roku 2019. A w przypadku gdy rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, na podstawie danych za ostatni rok podatkowy, który zakończył się nie później niż w 2019 r. Kwotę wyrażoną w euro, przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roku podatkowego tj. 31 grudnia 2019 r.
Po trzecie, za rozliczenie podatku u źródła odpowiedzialny jest Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie.
Co jest istotne z punktu widzenia podatnika?
- Od tego roku nie ma obowiązku informowania o zmianie urzędu. Przypisanie podatnika do właściwego urzędu nastąpiło automatycznie.
- Z informacji udostępnionych przez resort finansów wynika, że zmiana urzędu skarbowego, o ile nas dotyczy, nie wymaga złożenia aktualizacji VAT-R.
- Mikrorachunek podatkowy nie uległ zmianie, a zatem i sposób płacenia podatków.
- Odnośnie deklaracji, m.in. JPK-VAT za grudzień 2020 r. i IV kwartał roku 2020 r. oraz deklaracji CIT oraz PIT za rok 2020, to należy je złożyć już w urzędzie, który nas obowiązuje po zmianie.